První edice F1 Classic je kompletní

F1 Classic sice sloužila jen k vyplnění zimního období před ostrým startem sezony Formule 1, pět závodů s historickými sezonami však ve spoustě z nás jistě zanechalo stopu a je třeba se s touto sérií řádně rozloučit. 

Ze všeho nejdřív si krátce shrneme průběh každého dílu.

1) F1 1979 – Kyalami
Premiérový závod Virtual Racing Nation patřil k těm nejzajímavějším. Z 15 pilotů na startu se tím nejšťastnějším v cíli stal Ondřej Nigrin. O status historicky prvního vítěze VRN se však musel prát do posledních metrů, když na něj doléhal Jakub Smetana. Třetí příčku v cíli obsadil Petr Zoubek. (report)

2) F1 1988 – Detroit
Do ulic města motorů se vydalo 10 odvážlivců. Kompletní první řada na startu ulila start a diváci tak měli o zábavu postaráno. V závodě dlouho vedl Matyáš Lukovský. Jakub Smetana však byl naprosto dominantní a i s obdrženou penalizací Stop&Go dokázal suverénně vyhrát. Matyáš Lukovský dokončil závod na třech kolech jako druhý. Stupně vítězů doplnil Marek Petráš. (report)

3) F1 1991 – Spa-Francorchamps
Legendární monoposty na ještě legendárnějším závodišti. Původní šikana Bus stop dala nejednomu účastníkovi belgického závodu pořádně zabrat. S jejími nástrahami i s obávanou Eau Rouge si nejlépe poradil opět Jakub Smetana. Tentokrát musel svést souboj s Andrejem Marečákem, jemuž však zůstala cena útěchy v podobě stříbrné pozice. Na poslední stupínek na bedně vystoupil Petr Palásek. (report)

4) F1 1998 – Suzuka
Smetana – Marečák. Dvojice, která se potkala v první zatáčce. Vítěz předchozího závodu toto setkání odnesl propadem na předposlední příčku. Jakub Smetana stíhal, ale na stupně vítězů to těsně nestačilo. Cestu k vítězství měl otevřenou Ondra Nigrin. Ani on však neměl na růžích ustláno a musel se vypořádat s Andrejem Marečákem. Třetím v cíli byl Patrik Rusiňák. (report)

5) F1 2012 – Yeongam
Závěrečný závod měl určit pomyslného vítěze F1 Classic. Nigrin se Smetanou měli shodně po dvou vítězstvích. Osud, nebo spíše internetové připojení však bylo proti Jakubu Smetanovi, který pro ztrátu připojení odstoupil z vedoucí pozice. O vedení se podělili Ondřej Nigrin, Martin Bruňanský a Martin Kýbl. Prvně jmenovaný dokázal ustát tlak a získal třetí vítězství. Martin Bruňanský si z komentátorského stanoviště odskočil na moment do Caterhamu a vybojoval druhé místo. Břetislav Uchytil v posledních pěti kolech uzmul čtyři pozice a finišoval jako třetí v pořadí. (report)

Pokračovat budeme pár statistickými údaji.

Do F1 Classic zasáhlo 24 závodníků. Vyhrát dokázali jen dva – třikrát se radoval Ondřej Nigrin, dvakrát Jakub Smetana. Celkem deset jezdců stanulo na stupních vítězů – Ondřej Nigrin a Jakub Smetana (3x), Andrej Marečák (2x), Petr Zoubek, Matyáš Lukovský, Marek Petráš, Petr Palásek, Patrik Rusiňák, Martin Bruňanský a Břetislav Uchytil (1x). V sérii se objevily dvě národnosti – česká a slovenská a to v poměru 19:5. Zvítězit dokázali jen zástupci Česka. Českou vlajku jsme na stupních vítězů viděli jedenáctkrát, slovenskou ve 4 případech.

Nejmenší rozdíl mezi vítězem závodu a druhým v pořadí byl k vidění při prvním setkání na Kyalami. Ondřej Nigrin zvítězil o 101 tisícin sekundy před Jakubem Smetanou. Podobné to bylo i na Suzuce, kde znovu zvítězil Ondra Nigrin, tentokrát o 785 tisícin před Andrejem Marečákem. Naopak největším náskokem v cíli disponoval Jakub Smetana. Stalo se tak v Detroitu, kde druhému Matyáši Lukovskému nadělil celé jedno kolo.

Kvalifikace rovněž poznaly jen 2 vítěze. Třikrát zajel nejrychlejší kolo Jakub Smetana, dvakrát Ondřej Nigrin. Na Yeongamu získal Ondra Nigrin Pole position s náskokem 18 tisícin na Jakuba Smetanu, což byl nejtěsnější kvalifikační souboj o první místo. V Detroitu naopak zcela dominoval Kuba Smetana, když si Pole position zajistil s pohodlným náskokem 2 vteřin a 926 tisícin. Za zmínku stojí i Nigrinova kvalifikační výhra na Kyalami (95 tisícin před Andrejem Marečákem) nebo Smetanovo vítězství v kvalifikaci ve Spa-Francorchamps (666 tisícin před Nigrinem).

F1 Classic obsahovala 147 kol. Nejvíce kol jsme odkroužili na Kyalami (39), naopak nejméně ve Spa-Francorchamps (22). Součtem časů vítězů jednotlivých závodů se dostaneme na hodnotu 3:46:13.317. V tomto ohledu byl nejdelším závodem ten v Detroitu (52:15.586). Hned následující závod ve Spa-Francorchamps jsme odjeli nejrychleji (40:22.059).

Tři různí jezdci dosáhli v 5 závodech na nejrychlejší kolo. Třikrát Jakub Smetana (Detroit, Spa, Suzuka), Andrej Marečák na Kyalami a Richard Ševeček na Yeongamu. Nejvyšší maximální rychlosti dosáhl ve Spa-Francorchamps Andrej Marečák (344,3 km/h). Velmi blízko této hodnotě byl Andrej také na Yeongamu (338,7 km/h). Nejdelším okruhem, který jsme navštívili, bylo Spa-Francorchamps o délce 6 898 metrů, nejkratším Detroit (4 023 metrů).

V F1 Classic nešlo o body. Můžeme se nicméně podívat na bodování, pokud bychom každý závod ohodnotili způsobem, kterým se bodovalo v dané době.

      KYA 79   DET 88   SPA 91   SUZ 98    YEO 12    
1 Ondřej Nigrin   9   x   2   10   25   46
2 Jakub Smetana   6   9   9   3   0   27
3 Andrej Marečák   0   x   6   6   12   24
4 Martin Bruňanský   x   x   x   x   18   18
5 Břetislav Uchytil   x   x   x   x   15   15
6 Richard Ševeček   1   1   3   0   8   13
7 Matyáš Lukovský   3   6   0   2   0   11
8 Jan Havelka   x   x   x   x   10   10
9 Martin Kýbl   x   3   0   0   6   9
10 Petr Palásek   x   2   4   x   x   6
11 Marek Petráš   0   4   1   0   x   5
12 Petr Zoubek   4   x   x   x   x   4
13 Patrik Rusiňák   0   0   x   4   0   4
14 Tomáš Procházka   2   x   x   0   x   2
15 Jaroslav Procházka   0   x   x   1   x   1

Ve vedení se vystřídalo 6 různých jezdců. Nejvíce kol ve vedení strávil Ondřej Nigrin, jak ukazuje následující tabulka.

Ondřej Nigrin     68
Jakub Smetana     40
Andrej Marečák     23
Matyáš Lukovský     9
Martin Kýbl     5
Martin Bruňanský     1

První zimu s F1 Classic uzavřeme tímto bezmála čtyřicetiminutovým videem, které zachycuje to nejlepší z uplynulých 5 závodů. Zároveň bychom všechny rádi pozvali na náš Discord, kde v místnosti určené pro F1 Classic probíhá anketa o tom, jak který závod se vám líbil. Děkujeme všem za účast a s tím spojenými zážitky. Už teď přemýšlíme o dalším vydání F1 Classic a těšíme se na další zimu. :-)


Copyright © 2025 Virtual Racing Nation. Všechna práva vyhrazena.
Joomla! je svobodný software vydaný pod licencí GNU General Public License.