Z Jihoafrické republiky a roku 1979 se série F1 Classic přesunula o 9 let dopředu a 13 500 kilometrů západněji do Spojených států. O slovo se totiž přihlásil závod s F1 1988 v ulicích Detroitu.
Krátký pohled do historie:
V kvalifikaci na první závod VRN v novém roce byla jasně znát dominance Jakuba Smetany. Poctivý trénink mu vynesl Pole position s téměř třísekundovým náskokem na Matyáše Lukovského v McLarenu. Za ním byly k vidění netradiční barvy, když se Marek Petráš s Marchem kvalifikoval jako třetí. Ve druhé řadě jej doplnil Patrik Rusiňák s druhým McLarenem.
O drama na startu se postaral samotný Poleman. Jakub Smetana se ze startovního roštu odlepil ještě před zhasnutím světel, za což si pilot v barvách Williamsu vysloužil penalizaci Stop&Go. Zcela jiný start ale předvedly oba McLareny. Lukovský šel do čela, Rusiňák přeskočil Petráše a byl třetí za Smetanou. Marek Petráš se na startu propadl až na 5. pozici za Martina Adamce. Richard Ševeček se dokázal spektakulárně prosmýknout mezi Pošefkem a Kýblem, všechny tři ale zastínil Tomáš Vejrych, jenž se z posledního místa prodral až na šesté. Jeho obětí se stal i Petr Palásek, který tak klesnul na 10. příčku, avšak jen do chvíle, než předjel Martina Kýbla, jemuž se start vůbec nepovedl.
Vejrych na skvělý start navázal celým prvním kolem, když překonal kromě Petráše také týmového kolegu Adamce, a po Smetanově nucené návštěvě pitlane okupoval skvělé 3. místo, přičemž startoval z posledního. Až učebnicový divebomb ukázal v polovině prvního kola Petr Palásek. Jeho oběťmi byli Tomáš Pošefko a Petrův týmový parťák Richard Ševeček. Na boxové zídce Lotusu v tu dobu nebylo inženýra, který by neměl orosené čelo.
Skvělý start a první kolo, během kterého se Tomáš Vejrych posunul z posledního 10. místo až na třetí:
K prvním vážným problémům došlo ještě v prvním kole v poslední šikaně, když Marek Petráš zablokoval kola a vrazil do bariéry z pneumatik. Jeho modrý March zablokoval cestu Petru Paláskovi a došlo ke kolizi. Oba jezdci tedy museli k mechanikům pro nová přední křídla. Mezitím se Jakub Smetana vrátil po odpykání penalizace před svého kolegu Kýbla na sedmém místě, aby záhy překonal Ševečka a byl šestý.
Dalším jezdcem, který se dostal do nemalých potíží, byl ve druhém kole Martin Adamec. Pilot Ferrari nejprve přišel v první zatáčce o přední spojler, a v polovině kola i o skvělou 4. pozici vůči Pošefkovi. Po Adamcově další chybě a hodinách si o jeho monopost urazil křídlo i Richard Ševeček. Tomáše Pošefka v témže kole předjel Jakub Smetana, který tak byl rázem čtvrtý.
Na čele pokračovaly McLareny v pořadí Matyáš Lukovský, Patrik Rusiňák, ačkoli prvně jmenovaný si také musel odbýt penalizaci za předčasný start. V Lukovského případě ale šlo o Drive through. Tomáš Vejrych pokračoval ve své spanilé jízdě a v průběhu třetího kola se posunul už na stříbrný stupínek, když využil zaváhání Patrika Rusiňáka.
Po třech odjetých kolech se situace stabilizovala a pořadí vypadalo takto: 1. Lukovský, 2. Vejrych +9 s, 3. Rusiňák +13 s, 4. Smetana +16s, 5. Pošefko +35 s, 6. Kýbl +36 s, 7. Ševeček +1 min 33 s, 8. Adamec +1 min 35 s, 9. Petráš +1 min 41 s, 10. Palásek +1 kolo.
Velkou smůlou skončil skvěle rozjetý závod pro Tomáše Vejrycha, který v první zatáčce čtvrtého kola poslal své Ferrari do bariéry a ze závodu odstoupil z druhé pozice.
V úvodu pátého kola se Jakub Smetana přiblížil druhému Rusiňákovi natolik, že byl schopen zahájit útok, který byl také úspěšný. Před sebou už tak Smetana měl pouze Lukovského.
Žlutým vozům s „ťavou“ na nose nebylo v Detroitu přáno. V sedmé zatáčce se Richard Ševeček roztočil a se svým Lotusem zablokoval trať Martinu Adamcovi. Ševeček musel počkat než projedou Petráš s Paláskem, kteří si své pozice krátce na to prohodili. V jejich společnosti se již pohyboval také lídr závodu Lukovský, který začal nadělovat celé kolo ztráty. Ševeček tedy spadl na poslední, tedy 9. místo.
„Divebomb attack“ si v 5. kole zopakoval Petr Palásek. Tentokrát za sebe odsunul Martina Adamce a působil na šesté příčce.
Dvojice agresivních manévrů Petra Paláska na jeho soupeře:
Dlouhou dobu spolu tvořili dvojici Tomáš Pošefko a Martin Kýbl, ale to jen do doby, než Pošefko opřel svůj Benetton před tunelem do svodidel a ztratil přední část svého monopostu. Početný zástup poškozených vozů rozšířil v následujícím 6. kole i Patrik Rusiňák. Chybující Palásek se mezitím propadl za Adamce s Petrášem a Lotusy tak znovu figurovaly na posledních dvou místech.
Martin Kýbl se po Rusiňákově neplánovaném pitstopu nikým neohrožován posunul na bronzový stupínek. To vše při Martinově premiéře ve světě simracingu. Patrik Rusiňák vyrazil zpět na trať jako čtvrtý, Tomáš Pošefko po opravách jako osmý v pořadí.
Výhodu turbomotoru poznal na Jefferson Avenue Marek Petráš. To když kolem něj Petr Palásek projel bez ponechání sebemenší šance k obraně šesté příčky.
McLaren MP4/4 v držení Patrika Rusiňáka vcelku moc dlouho nevydržel a krátce po pitstopu byl znovu k vidění bez předního křídla. V té době už byl Jakub Smetana nalepený na zadním křídle Matyáše Lukovského a zblízka zkoumal symbol legendárního sponzora Marlboro.
Náročný závod dopisoval své osmé kolo. Matyáš Lukovský už po několik kol odolával tlaku Jakuba Smetany, ale jeho špatné brzdy do 16. zatáčky otevřely prostor pilotu Williamsu. Došlo tak ke změně na vedoucí příčce. Nutno podotknout, k poslední změně na vedoucí příčce. Jakub Smetana si ve zbytku závodu počínal naprosto suverénně a nikomu nedal šanci. S více než minutovým odstupem pokračoval na 3. pozici bezchybně jedoucí Martin Kýbl. Čtvrtý byl Patrik Rusiňák, jenž na trati zůstával bez přední části svého vozu, a pětku uzavíralo Ferrari Martina Adamce. Toho se snažil stahovat šestý Marek Petráš. Petr Palásek se po další chybě a snaze předjet zpět Petráše dopustil další minely a figuroval tak v pořadí na 7. pozici před už značně potlučenými Tomášem Pošefkem a Richardem Ševečkem.
Adamcovi hrubé nedobrždění do druhé zatáčky posunulo Petráše v 10. kole na 5. pozici. Světle modrý March si v závěru kola polepšil ještě o jednu pozici, když Patrik Rusiňák navštívil své mechaniky. Petráš si však nemohl dovolit odpočinek, protože Martin Adamec chtěl své místo zpět a oba tak byli těsně za sebou.
Live Stream z Detroitu obstaral Martin Bruňanský:
Pilot nejbarevnější formule v poli, Tomáš Pošefko, připravil svým mechanikům značné množství práce, když k nim přijel na návštěvu bez pravého předního kola. Dlouhotrvající oprava si vyžádala své a Pošefko se vrátil na závodní dráhu až na posledním místě za Richardem Ševečkem.
Nejzajímavěji se jevil souboj na dálku mezi Martinem Kýblem, Markem Petrášem a Martinem Adamcem. Rozestup mezi Petrášem a Adamcem narůstal. Martin Kýbl se v 16. kole rozhodl pro povinný pitstop a zpět do závodu se vrátil sice třetí, ale jen těsně před Petrášem, který už ke svým mechanikům, díky zastávce ve 2. kole, nemusel. Své účinkování v závodě po dalších patáliích vzdal Martin Adamec. Je to škoda, protože pilot Ferrari držel 5. pozici a v polovině závodu určitě nebylo nic ztraceno.
Před koncem 17. kola si Petráš s Kýblem vyměnili svoje pozice. Stalo se tak po chybě Martina Kýbla v zatáčce před tunelem.
Tomáš Pošefko předvedl u řeky Detroit divákům svou „donut show,“ aby následkem toho odstavil svůj Benetton pro uvařený motor. V závodě tak po jeho polovině pokračovala sedmička vozů. Chvost pole už netvořily jen Lotusy. Svými chybami se mezi oba jezdce žlutého týmu vměstnal Patrik Rusiňák. Paláska měl ale na dohled. Před nimi pokračovali Smetana, Lukovský, Petráš a Kýbl v neměnném pořadí.
Ačkoliv nebylo v závěru závodu o dramatický moment nouze, došlo už jen k jediné změně v pořadí, a to zásluhou výměny pozic mezi Patrikem Rusiňákem a Richardem Ševečkem. Slovenský pilot si vypil kalich hořkosti až do dna, a po solidním začátku a čtyřech pitstopech přepustil konečnou šestou pozici Richardu Ševečkovi.
O onen zmiňovaný dramatický moment se v 28. kole postaral průběžně druhý Matyáš Lukovský. V některým velmi dobře známé poslední šikaně se připravil o pravé přední zavěšení a po neúspěšném pokusu o opravu u svých mechaniků se Lukovský snažil závod dokončit jen po třech kolech. Mechanici McLarenu holt nebyli tak vstřícní jako mechanici v garáži Benettonu v případě Tomáše Pošefka. Vzhledem k velkému náskoku si už ale Lukovský svou druhou pozici před Petrášem udržel.
Suverénní vítězství si zajistil Jakub Smetana. Na jeho jízdě se bezesporu podepsalo přes 300 natrénovaných kol. Druhému v pořadí také díky tomu dokázal nadělit celé kolo. Pro Smetanu to bylo první vítězství ve VRN. Matyáš Lukovský i se třemi koly na svém McLarenu dokázal závod dokončit na druhé příčce a připsal si tak první umístění na stupních vítězů v naší lize. Stejné mety dosáhl také třetí Marek Petráš. Martin Kýbl při své premiéře v online závodění předvedl úctyhodný výkon, když se vyvaroval větších chyb a svůj Williams dovedl přesvědčivě na 4. příčce. Rovněž Martinovi je třeba složit poklonu za jeho přístup k tréninku. Jeho tréninkový účet čítal 280 kol! Do nejlepší pětky se po všech možných kolizích a potížích dostal také Petr Palásek. Jeho týmový kolega Richard Ševeček finišoval jako sedmý, Patrik Rusiňák jako osmý. Ke cti všem pilotům, kteří dokončili závod, je třeba říci, že se nevzdali a bojovali až na cílovou pásku.
Takto tedy vypadal chaos v ulicích Detroitu. O dva týdny později se naše cesty střetly při pokračování F1 Classic v belgických Ardenách. To už je ale zase jiný příběh...