Nigrin v těsném finiši zvítězil na Kyalami

Všemožný rok 2020 se nachýlil ke svému konci a s tím přišel čas na historicky první závod Virtual Racing Nation. Stal se jím první díl F1 Classic s monoposty Formule 1 roku 1979, které se objevily na historickém jihoafrickém okruhu Kyalami nedaleko Johannesburgu.

Časy z tréninků slibovaly vyrovnanou bitvu napříč celým startovním polem, které nakonec čítalo 15 jezdců. Kvalifikace byla dlouhou dobu doménou Andreje Marečáka, jenže necelé 4 minuty před vypršením časového limitu překonal slovenského pilota v barvách Wolfu Ondřej Nigrin. Marečák se ještě sice dokázal zlepšit, ale na Nigrinův čas o hodnotě 1:05.699 mu chyběla necelá desetina. O druhou řadu na startovním roštu se přetahovala trojice Matyáš Lukovský, Tomáš Procházka a Patrik Rusiňák. V tomto pořadí se také seřadili na startu. Rusiňáka doplnil ve třetí řadě Jaroslav Procházka, který už na vítěze kvalifikace ztratil 613 tisícin sekundy. Trio Zoubek, Smetana, Hanko v kvalifikaci nezapsalo žádný čas a do závodu tak vyráželi z posledních míst na roštu.

VÝSLEDKY KVALIFIKACE

Start se Polemanovi vůbec nevydařil a tak Ondra Nigrin figuroval po průjezdu první zatáčkou až na 5. příčce. Hned na startu jej přesprintoval Andrej Marečák a přilba Jamese Hunta tak letěla do čela. Lukovský s T. Procházkou a Rusiňákem pokračovali v nezměněném pořadí, jen o pozici víc, když za sebe odsunuli právě Nigrina. Naopak skvěle vyšel start Richardu Ševečkovi, jenž se z osmého místa prodral až na šesté, které ale následně prohrál v souboji s Tomášem Vejrychem. Stalo se tak v zatáčce Sunset, kde už za sebou měli Petra Zoubka. Ten skvěle odstartoval a během poloviny kola překonal hned 6 jezdců. I když se kolem něj prohnal Zoubek, zůstal Tomáš Pošefko na své 9. pozici. Hned po zhasnutí světel totiž překonal Jaroslava Procházku, který měl velice špatný start a pohyboval se až na 10. místě. V úvodním kole dokázal pilot Alfy Romeo předjet Marka Petráše, kterého za sebe na cílové rovince odsunul také Jakub Smetana. Smetana tak byl jedenáctý, zatímco Petráš dvanáctý. Těsně za jezdcem Arrowsu už ale využíval slipstreamu Patrik Hanko a ještě před první zatáčkou druhého kola jej také odsunul na svá záda. První kolo zkompletovali Petr Řehák a Honza Buben jízdou bok po boku přes cílový kopec. Mírně navrch měl Řehákův Lotus.

Marečák s Lukovským si kolem sebe vytvořili dost prostoru na to, aby se oba mohli nerušeně soustředit jen na své výkony. Za nimi se ale nadále bojovalo. Tomáš Procházka bránil průběžné 3. místo před Patrikem Rusiňákem. Rybník jim ale vypálil Ondřej Nigrin, když využil vyšší top speed a oba své soupeře přesprintoval v úvodu druhého kola. Procházka Rusiňáka neudržel a během pár sekund přišel o dvě pozice. Propad zaznamenaly také oba vozy týmu Ligier. Sedmého Ševečka předjel Zoubek, devátého Pošefka krátce na to Jarda Procházka. Jejich slipstremu využil Jakub Smetana a rovněž i on si během jízdy po cílové rovince polepšil o 2 místa.

Propad Tomáše Procházky pokračoval i nadále. Jeho chyby v poslední zatáčce využil Tomáš Vejrych, aby jej následně překonal i Petr Zoubek. Do prvních větších potíží se dostal Jaroslav Procházka, když neustál těsný souboj s Tomášem Pošefkem a během třetího průjezdu zatáčkou Clubhouse se roztočil. Toho samozřejmě využili jeho soupeři, a než se vrátil zpět do závodního režimu, byl Procházka čtrnáctý.

O další vzrušení se postaral Tomáš Vejrych. Ten vyhnal v kole číslo 4 svůj McLaren mimo trať a pokazil si pěkně rozjetý závod. Z pátého místa spadl na osmé a musel se začít bránit před Smetanou. Za šestým Tomášem Procházkou se seskupili Richard Ševeček, Tomáš Vejrych a Jakub Smetana. Vejrych se dostal do dalších problémů hned v dalším kole, když byl nucen reagovat na powerslide Ševečka a po dalším výletu ztratil kromě drahocenného času také pozici vůči Smetanovi. To už ale v závodě nepokračovali Patrik Rusiňák, kterého zradilo internetové připojení, ani Andrej Marečák, který z průběžně vedoucí příčky zamířil do pitlane a následně i do své garáže.

Odstoupení Rusiňáka a Marečáka zásadním způsobem ovlivnily průběžné výsledky. Po 5 kolech tedy piloti pokračovali v tomto pořadí: 1. Nigrin, 2. Lukovský, 3. Zoubek, 4. T. Procházka, 5. Ševeček, 6. Smetana, 7. Vejrych, 8. Pošefko, 9. Hanko, 10. Petráš, 11. J. Procházka, 12. Řehák, 13. Buben.

Jaroslav Procházka stahoval svou ztrátu a po Řehákovi si poradil i s Petrášem a v závodě pokračoval na 10. místě. Jeho bratr Tomáš se naopak po hodinách propadl ze čtvrté až na osmou příčku. Předjíždělo se také na chvostu pole. Petr Řehák využil zpomalení Marka Petráše a poskočil na 11. místo.

Poslední vteřiny sedmého kola přinesly kolizi mezi Pošefkem a Vejrychem. Druhý jmenovaný se rázem ocitl až na 9. místě, Pošefko byl osmý. Na jejich problémech vydělali po dvou pozicích Tomáš Procházka a Patrik Hanko, jednu potom získal Jaroslav Procházka.

Záznam Live Streamu s komentářem Martina Bruňanského:

Poškození vozu Tomáše Vejrycha bylo natolik rozsáhlé, že si vyžádalo návštěvu mechaniků. Jediný zbylý McLaren v poli tak pokračoval daleko vzadu na poslední 12. pozici. Druhý McLaren už v závodě nepokračoval. Jan Buben totiž v 9. kole havaroval. Aby toho nebylo málo, znovu havaroval také Vejrych a ze závodu odstoupil.

Pořadí se ustálilo, Nigrin udržoval pohodlný sedmivteřinový náskok před Lukovským, který se však ve 12. kole dopustil osudné chyby a při výjezdu na hlavní rovinku ztratil hodinami dvě místa. Přeskočil jej jak Zoubek, tak Smetana. Ve stejném kole mohli diváci přenosu Martina Bruňanského zaznamenat také rozuzlení několik kol trvajícího souboje mezi Hankem a Pošefkem. Pilot Ligieru se krásným způsobem prosmýkl na průběžné 7. místo, za což byl odměněn posunem o další pozici vpřed, když krátce na to další chybu vytvořil Tomáš Procházka.

Nigrinův náskok na konci 15. kola činil 11 vteřin na průběžně druhého Petra Zoubka, jenž se zuby nehty držel před Jakubem Smetanou. Tomáš Procházka se během tří kol znovu dostal na 6. místo, aby po zopakování své první chyby znovu spadl na 8. místo, tentokrát jen kousek před svého bratra Jaroslava. Starší z bratrů dovršil agonii rodu Procházkových, když v závěru 17. kola opřel svou Alfu o svodidla a následně při absenci zadního křídla havaroval. V závodě tak pokračovala desítka vozů.

Plánované pit stopy odstartoval tým Tyrrell. Hanko stavěl na konci 17. kola, Zoubek o dvě kola později. Vedoucí Ondra Nigrin zamířil do boxů ve 20. kole. Do vedení tedy šla dvojice jezdců v barvách týmu Williams. Smetanu následoval Lukovský, Nigrin se vrátil na 3. pozici.

Zásadními faktory ovlivňující množství ztraceného času v boxech byla strategická rozhodnutí jednotlivých pilotů o výměně pneumatik. Zatímco Nigrin neměnil a zůstal na měkčí, stejně jako Zoubek zůstal na tvrdší sadě pneumatik, Smetana pneumatiky vyměnil, což se ukázalo být klíčovým pro další průběh závodu.

Ondra Nigrin pokračoval po 23 kolech na 2. pozici za Matyášem Lukovským a s desetivteřinovým náskokem na třetího Petra Zoubka. Jako čtvrtý následoval Richard Ševeček, kterého povinný pitstop ještě stejně jako Lukovského teprve čekal. Pátý Jakub Smetana ztrácel 11 sekund na Zoubka a k tomu dalších 10 na Nigrina. K dispozici však měl pilot Williamsu čerstvou sadu měkkých pneumatik. Renault s Nigrinem šel zpět do čela hned v dalším kole. Lukovský nadále se svou zastávkou otálel. To Ševeček se v pitlane objevil v průběhu 25. kola. Zpět na trati vyjel na 5. místě, 20 vteřin před Hankem a půl minuty před Procházkou. 

Celých 28 kol vydržel na závodní trati Matyáš Lukovský, než se odhodlal ke svým mechanikům. V té době vedoucí Ondřej Nigrin udržoval stálý náskok kolem 10 vteřin na Petra Zoubka, třetí Jakub Smetana ale zavelel k pekelnému tempu a oběma jezdcům před sebou naděloval zhruba 2 sekundy na kolo. Deset okruhů před cílem ztrácel na Zoubka jen necelé 2 vteřiny. Matyáš Lukovský pokračoval v závodě nikým nerušen na bramborové pozici. Zatím osamocen jel také pátý Richard Ševeček. Zrcátka už si ale musel kontrolovat Patrik Hanko, na kterého začínal tlačit Tomáš Procházka.

Bylo to kolo s pořadovým číslem 30, v němž tým Tyrrell zaznamenal propad obou svých svěřenců. Petra Zoubka překonal Jakub Smetana, Patrika Hanka zase Tomáš Procházka. Zoubek se sice ještě zmohl na oplacení předjetí, Smetana se ale vrátil před něj a vydal se stíhat vedoucí Renault. Osmým v pořadí byl osamocený Tomáš Pošefko. O 9. pozici na dálku bojovali Petr Řehák a Marek Petráš, jenž ztratil v boxech opravami poškození. Řehák se však také nevyhnul chybám. Kvůli té v 31. kole musel také opravovat a propadl se na poslední místo.

Závod v poklidu dospěl až do posledního 39. kola. Zbývalo ale vyřešit tu nejzásadnější otázku, kdo se stane historicky prvním vítězem ve VRN? Jakub Smetana zahajoval závěrečné kolo se ztrátou menším než vteřina těsně za zadním křídlem Ondry Nigrina. Ačkoli se Smetana všemožně snažil, Nigrin už vedení statečně uhájil až do cíle. Na cílové pásce dělila oba borce pouhá desetina sekundy. Se ztrátou 17 sekund obsadil konečnou 3. pozici Petr Zoubek. Nutno podotknout fakt, že Smetana se Zoubkem startovali až z chvostu startovního pole. Oba se dokázali zlepšit shodně o 11 pozic oproti těm, ze kterých startovali. Půl minutový náklad měl v cíli čtvrtý Matyáš Lukovský. Nakonec až v posledním kole bylo rozhodnuto o jezdci, který uzavře první pětku. Tomáš Procházka si stejně jako Smetana vyzkoušel na konec roku 2020 stíhací jízdu, při čemž navíc dokázal v polovině posledního kola překonat Richarda Ševečka. Navzdory velice slibným časům v tréninku obsadil Patrik Hanko až 7. příčku se ztrátou jednoho kola. Jako osmý dokončil první část F1 Classic Tomáš Pošefko. Marek Petráš nakonec po problémech dokončil jako devátý, Petr Řehák uzavřel desítku i konečnou klasifikaci.

Virtual Racing Nation tak má za sebou svůj první závod. F1 Classic si nyní dává dvoutýdenní pauzu, pokračovat znovu bude 10.01. v americkém Detroitu s F1 1988. Registrace do tohoto závodu odstartují v neděli 03.01. v 18:00 v našem foru.

VÝSLEDKY ZÁVODU


 

Copyright © 2025 Virtual Racing Nation. Všechna práva vyhrazena.
Joomla! je svobodný software vydaný pod licencí GNU General Public License.