Sezona Formule 1 se rozbíhá na plné obrátky. V polovině aprílového měsíce se v Šanghaji uskutečnil už třetí závod, Velká cena Číny.
Povídání před startem s Martinem Bruňanským:
Ve vyřazovací části kvalifikačních bojů byl nejrychlejším jezdcem Patrik Hanko. Jen o 6 setin byl pomalejší Ondřej Nigrin. Sítem neprošlo 10 pilotů. Jan Sýkora se nemohl první části účastnit kvůli trestu, kterým byl start z posledního místa. Do poslední řady se s ním postavil Petr Řehák. Osmnáctý nejrychlejší čas zajel Tomáš Králík. Jednoznačným zklamáním bylo 17. místo pro Jaroslava Procházku, stejně jako šestnácté pro Richarda Ševečka. Honza Havelka vytáhl Aston Martin na patnáctou příčku. Od Břetislava Uchytila se také očekávalo více, než 14. pozice na startu. Třináctého času dosáhl Miloš Tutko. Jeho kolega v Mercedesu Martin Adamec sice postoupil do Q2, čekala jej ovšem penalizace, takže spadl na 12. místo. Týmy Alfa Romeo a Red Bull nedokázaly dostat do druhé části ani jeden monopost. Tomáš Procházka odstartoval jako jedenáctý, Marek Petráš po Adamcově penalizaci desátý.
|
V desetiminutové části kvalifikace nebylo na co čekat a jezdci vyrazili na nejměkčí směsi pneumatik. Nejrychlejšího času o hodnotě 1:29.323 dosáhl Patrik Hanko. Druhým časem v kvalifikaci se do šampionátu uvedl ruský rychlík Peter Vagapov. Lídr šampionátu v kokpitu Ferrari Jakub Smetana odstartoval do čínské GP jako třetí. Čtvrtého Martina Bruňanského přitom porazil o pouhé 3 tisíciny sekundy. Třetí řadu obsadili Ondřej Nigrin a Lubomír Niče. Čtvrtá řada na roštu byla kompletně ve slovenských barvách. Sedmé místo vybojoval Patrik Rusiňák, osmé Andrej Marečák. Devátý čas zajel Martin Adamec, avšak kvůli penalizaci musel na svou pozici pustit Tomáše Nigrina.
Záznam Live Streamu Petra Paláska:
Patrik Hanko nedal v závodě nikomu šanci a vyjma pitstopu před sebe nikoho nepustil. Slovenský pilot tak slavil první vítězství ve VRN. Hanko nabídl skvělou konzistentnost a zároveň rychlost, což zúročil nejlépe, jak mohl. O druhou pozici sváděli v průběhu závodu souboj Bruňanský, Smetana a Vagapov. Martin Bruňanský byl z této trojice nejšťastnějším a po třetím místě v Austrálii si připsal druhé umístění na stupních vítězů. Jakub Smetana přitom projel cílem v jeho těsném závěsu. Pro Petra Vagapova měla jeho premiéra v F1 bramborovou příchuť. Rus však získal stálé místo ve Williamsu pro zbytek sezony a určitě neřekl poslední slovo. Páté místo na startu, páté místo v cíli a k tomu bonusový bod za nejrychlejší kolo. Řeč je o Ondrovi Nigrinovi, který nenavázal na výkony z Austrálie a Bahrajnu a pod šachovnicovou vlajkou projel s téměř minutovou ztrátou na vítěze. Bodovou sbírku Ferrari doplnil šestým místem Lubomír Niče, který podal další vyrovnaný výkon. Na lepší než sedmé místo v Šanghaji nedosáhl Patrik Rusiňák, který v polovině závodu kolidoval s Ondřejem Nigrinem. Jan Sýkora předvedl skvělou stíhací jízdu a znovu přivezl svému tmavě zelenému týmu potřebné body. Po startu z poslední pozice dojel osmý. Výrazně oproti kvalifikaci si polepšil také Jaroslav Procházka, kterému připadly dva body za deváté místo. Posledním bodujícím jezdcem byl v Číně Richard Ševeček, který urval alespoň bod pro Red Bull. Marek Petráš se trápil se svou rychlostí a na body mu scházelo téměř půl minuty. Poprvé v sezoně odešel s prázdnou dvanáctý Jan Havelka. Martin Adamec se v závěru závodu nepříjemně srazil s Tomášem Nigrinem, který po této kolizi odstoupil. Adamec tak vypadl z bojů o body a v cíli byl klasifikován na 13. pozici. V posledních kole ještě dokázal předjet Tomáše Králíka, který byl také posledním jezdcem v cíli.
Race Highlights:
K zmiňovanému Tomáši Nigrinovi se na seznam odstoupivších přidali také Tomáš Procházka a Břetislav Uchytil. Oběma vypověděl službu motor. Andrej Marečák ze závodu odstoupil po technických problémech se pedály. Miloš Tutko Velkou cenu Číny vzdal a Petr Řehák havaroval už v 8. kole.
Kola Formule 1 se počtvrté roztočí v neděli 02.05. při Velké ceně Portugalska.
Jakub Smetana je jediným pilotem, který v dosavadním průběhu sezony dokázal vždy vystoupat na stupně vítězů. Vyrovnané výkony jej drží ve vedení šampionátu. Patrik Hanko na druhé pozici ztrácí 16 bodů. Následuje trojice jezdců natěsnána v šesti bodech. Třetí pozic zatím drží Ondřej Nigrin, čtvrtý je Martin Bruňanský a pátý Lubomír Niče. Tomáš Procházka bodoval jedinkrát, což mu stačí k prozatímnímu šestému místu. Marek Petráš nebodoval od VC Austrálie a patří mu sedmá příčka. Stejný počet jako Petráš mají také Peter Vagapov a piloti Astonu Martin Jan Sýkora a Jan Havelka.
Smetana s Ničem dokázali dokončit všechny tři závody. A ve všech třech dokázali také bodovat. První místo Ferrari a náskok 42 bodů tedy není ničím překvapujícím. Na druhou pozici se vyšvihlo Alpha Tauri těsně následované týmy Alpine a McLaren. Aston Martin si svými konzistentními výkony drží pátou příčku. Red Bull a Alfa Romeo však příliš nezaostávají. Do hry se dostává osmý Williams, Haas se zatím krčí na devátém místě. Poslední zůstává Mercedes.
1:23:12 Tomáš Nigrin x Martin Adamec
Tomáš Nigrin se vracel na trať nebezpečným způsobem, přičemž způsobil kolizi s Martinem Adamcem. Tomáš Nigrin – Pokles 5 míst na startovním roštu příštího závodu
Kontrola výjezdové čáry z boxové uličky
Tomáš Králík – Pokles 3 míst na startovním roštu příštího závodu
Kontrola nejrychlejšího kola v závodě
Ondřej Nigrin - 55. kolo (1:31.301): OK
Tomáš Králík – Pokles 3 míst na startovním roštu příštího závodu
Tomáš Nigrin – Pokles 5 míst na startovním roštu příštího závodu
1. Patrik Hanko, Scuderia Alpha Tauri
Príprava bola u mňa zo všetkých troch závodov najlepšia, pretože Čína je jediná trať na ktorej sa mi podarilo vyhrať zatiaľ vždy keď som štartoval, naposledy síce pred 7 rokmi ale nechcel som túto sériu prerušiť :D
Prvé miesto som si po štarte udržal, Peter Vagapov mal ale dobré tempo a musel som na to tlačiť aby som sa mu v prvých kolách vzdialil kvôli DRS čo najviac. Nevedel som ako je na tom s maximálkou a ja som mal auto nastavené hlavne na prítlak. Zvyšok závodu bolo bohužiaľ len krúženie osamote, pôvodne som mal v pláne ísť stratégiu medium > hard > hard, ale keďže som si vybudoval slušný náskok tak som si len kontroloval rozostupy aby som sa pre istotu vrátil do čistého vzduchu a druhý stint som natiahol na 30 kôl. Na posledný som vzal softy kvôli bodu za najrýchlejšie kolo, ktoré mi ale v posledných kolách vyfúkol Ondra Nigrin. V jednom momente som si všimol že som mal omylom zapnutý boost a nebol som si istý či minútu, dve alebo len pár sekúnd, takže mi to závod trošku okorenilo a do posledného momentu som čakal či mi nezhorí motor. Našťastie sa tak nestalo a prvý krát od roku 2019 sa mi podarilo vyhrať, dúfam ale že ďalšie závody budú tesnejšie :)
2. Martin Bruňanský, McLaren
Opäť bola príprava slabšia. Trať v Číne nemám veľmi rád, neočakával som dobrý výsledok. V kvalifikácií sa mi kolo nepodarilo tak ako som chcel, bol z toho štart zo štvrtého miesta. Na štarte som sa prepadol o jednu pozíciu, tú som za pár kôl získal naspäť. Znovu som vedel, že v porovnaní s ostatnými pôjdem o jeden pitstop menej, takže som šetril iba gumy a netlačil som na to. Stratégia vyšla na výbornú a v cieli mi patrila druhá pozícia. S výsledkom som spokojný, v Portugalsku by som si chcel zabojovať už aj o víťazstvo. Obrovská gratulácia patrí Patrikovi, ktorý predviedol skvelý výkon. Jakub, Peter a Ondra išli tiež super. Teším sa na ďalšie súboje, môže to byť skvelý šampionát! :)
3. Jakub Smetana, Ferrari
Kvalifikace - První část kvalifikace jsem se rozhodl absolvovat s nejtvrdší směsí pneumatik. Zajel jsem poměrně slušný kolo a v pohodě se dostal do druhý části kvalifikace. Tam se mi povedlo zajet čas, který jsem si dal za cíl před kvalifikací, nicméně na ty nejlepší to nestačilo. Ve druhém pokusu jsem se lehce zlepšil a se štěstím jsem se dostal na třetí místo. Kluci přede mnou zajeli fakt brutální kola!
Závod - Start mi vyšel poměrně slušně, nicméně start na nejtvrdší sadě se ukázal jako ne úplně ideální krok, protože většina kluků kolem mě startovalo na měkčích sadách a bylo těžký dávat pozor na gumy. Takže jsem je poměrně brzo oddělal. Nasadil jsem znova nejtvrdší směs. Věděl jsem, že souboj o pódium bude hodně těsný. Po druhé zastávce jsem se rozhodl, že zariskuju a pojedu na tři zastávky.
Nějakých deset kol před koncem jsem z druhého místa zamířil na poslední zastávku. Vzal jsem Medium gumy a vyjel relativně blízko za Peterem a Ondrou. Tlačil jsem na to co to šlo. Poměrně rychle jsem překonal jak Ondru, tak i Petera a dostal se na třetí místo. Pak jsem ještě zkusil ohrozit druhého Maťa, ale když odstupoval Tomáš Nigrin, tak se mi asi na dvě sekundy bugla hra a ty v cíli chyběly.
Každopádně gratulace jak Patrikovi, tak Maťovi. Odjeli super závod!
4. Peter Vagapov, Williams
Qualification - For the first part of qualification i decided to start on Medium tyres because starting on hard tyres wont give you a big advantage for the start of the race as the other tyres start on more soft compound tyre. The second part of quali that ive passed i put a really good time the fastest time i ve shown during the whole practice. But, unfortunately it wasn't enough for pole position because i had a low downforce setup that was a mistake for the whole grand prix.
Race - The start went quite well for me, however, i had a really high tyre wear and i had to put for hard tyre on lap 10. Unfortunately i had to change my strategy and it wasn't enough for me to get to the podium. I was fighting with Thomas Nigrin as we have similar strategies. Jakub Smetana was very smart with his strategy and nearly got p2. Martin was very good with his tyre wear and it was a big risk not to pit for mediums at the last stint. Anyway he was very good. Congrats to Patrik Hanko!